Brodawki ludzkie, nazywane potocznie kurzajkami, to jeden ze sposobów, w jaki objawia się na skórze obecność w organizmie wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Nie mają one co prawda szkodliwego wpływu na zdrowie, jednak są zwyczajnie nieestetyczne i uciążliwe. Niekiedy bowiem poza samą zmianą skórną w postaci twardej grudki o kolorze skóry, w miejscu zmiany możemy odczuwać zwiększoną tkliwość, a w niektórych przypadkach nawet ból. Czy warto usuwać kurzajki domowymi sposobami, czy lepiej udać się w tym celu do lekarza?
Jak zapobiegać powstawaniu kurzajek?
Brodawki ludzkie, zarówno u dzieci jak i dorosłych, rozprzestrzeniają się głównie za pośrednictwem dotyku. Trzeba pamiętać, że nie oznacza to jedynie uścisku dłoni, a zakażenie może nastąpić również poprzez używanie tych samych przyborów higienicznych czy chodzenia boso. By zmniejszyć ryzyko przeniesienia się wirusa brodawczaka ludzkiego, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad:
- unikanie bezpośredniego fizycznego kontaktu z osobami, u których na skórze pojawiły się już kurzajki;
- niestosowanie dzielonych z innymi osobami przyborów higienicznych, takich jak ręczniki czy szczotki do włosów. Na tą zasadę należy szczególnie uczulić dzieci. Również przedmioty użytku osobistego, takie jak buty czy rękawiczki mogą być źródłem transmisji;
- noszenie klapek w miejscach takich jak baseny, sauny czy ogólnodostępne prysznice na siłowniach;
- dokładne, częste mycie rąk, szczególnie w miejscu pracy, a w przypadku dzieci w szkole czy też przedszkolu.
Co zrobić, kiedy przeniesienia wirusa nie udało się uniknąć, a na skórze pojawiły się już kurzajki? Istnieje kilka sposobów ich usuwania, zaczynając od domowych, poprzez środki farmakologiczne, aż do zabiegu u lekarza dermatologa.
Metody usuwania kurzajek
- Domowe sposoby. Jeśli kurzajki nie rozprzestrzeniły się jeszcze na dużej powierzchni, nie są bolesne ani wyjątkowo uciążliwe, można spróbować domowych metod ich usuwania. Ich skuteczność nie została bowiem w żaden sposób potwierdzona, jednak niektóre osoby odnotowują częściową bądź całkowitą poprawę. Jako domowe metody usuwania kurzajek wymienia się między innymi przykładanie do kurzajki rozgniecionego czosnku, smarowanie olejkiem herbacianym czy kąpiele z dodatkiem soli.
- Preparaty z apteki. Istnieje kilka rodzajów takich środków, a najbardziej popularne oparte są na substancjach o właściwościach złuszczających. Kwas salicylowy czy mlekowy zawarty w takim preparacie ma za zadanie złuszczyć i osłabić kurzajkę, co prowadzi do jej całkowitego odpadnięcia. Dostępne są również preparaty oparte na zastosowaniu bardzo niskiej temperatury, która ma niejako „wymrozić” zmianę skórną. Po kilku dniach regularnego nakładania takiego preparatu kurzajka powinna samoistnie odpaść.
- Jeśli żaden z powyższych sposobów nie przyniósł pożądanego efektu, warto rozważyć usunięcie kurzajek w gabinecie lekarskim. Lekarz dermatolog ma do dyspozycji kilka metod skuteczniejszych niż sposoby prosto z domowej spiżarni czy z apteki. Najczęściej stosowaną metodą usuwania kurzajek jest tak zwana krioterapia, czyli wymrażanie kurzajek. Zasada działania w przypadku tej metody jest podobna jak w preparatach aptecznych, jednak silniejsza i skuteczniejsza. Kurzajki, w zależności od ich ilości i uciążliwości, można także usunąć chirurgicznie lub wyłyżeczkować łącznie z korzeniem. Wybór odpowiedniej metody poprzedzony jest oczywiście gruntowną konsultacją dermatologiczną, która określi stopień zaawansowania problemu i zmniejszy ryzyko jego nawrotu.
Leave a Reply