Pielęgnacja stóp – co należy o niej wiedzieć?

Pielęgnacja stóp – co należy o niej wiedzieć?

Codziennie wykonują ciężką pracę, dźwigając ciężar całego ciała, a jednak często są zaniedbywane – stopy. Podobnie jak twarz, stopy są częścią ciała wymagającą kompleksowej pielęgnacji. Niewygodne buty obcierają je, powodują powstania pęcherzy, a długotrwałe noszenie obcasów deformuje stopę. Codzienna pielęgnacja stóp jest możliwa do rozpoczęcia w dowolnej chwili. Jakie wskazówki przydatne są w przypadku pielęgnacji stóp? O tym i więcej w dzisiejszym artykule.

Po co dbać o stopy?

W przeciwieństwie do dłoni czy innych części ciała, skóra stóp jest bardzo sucha. Skóra nie posiada gruczołów łojowych, które normalnie zapewniają cienką warstwę osłaniającego tłuszczu, sebum. Gruczoły potowe zapewniają nawilżenie skóry, jednakże ta wilgoć w zupełności nie wystarcza, aby odpowiednio chronić stopy przed wysychaniem.

Jeśli nie zadbasz o swoje stopy, np. stosując nawilżające kremy do stóp, staną się one suche, a na ich powierzchni pojawią się pęknięcia. Suchość tę potęguje zimne lub suche powietrze grzewcze. Z tego względu skóra stóp wymaga regularnej pielęgnacji. Dbanie o stopy pomoże w szczególności:

  • Zachować poprawną zdolność chodzenia;
  • Zmniejszyć ryzyko zgrubień skóry stóp – odpowiedzialne za powstawanie nagniotków, modzeli;
  • Zapobiegać infekcjom – mowa o grzybicy stóp, brodawkach podeszwowych;
  • Minimalizuje ryzyko urazów i ran, deformacji stóp oraz wrastających w skórę paznokci;
  • Uniknięcia nieprzyjemnych powikłań w przypadku cukrzycy lub zaburzeń naczyniowych – np. zapalenie tętnic kończyn dolnych.

Codzienna pielęgnacja stóp – zdrowa rutyna

Aby stopy były zdrowe, codzienna pielęgnacja stóp powinna stać się rutyną i wykraczać poza codzienny prysznic. Jakie zabiegi można zastosować, rozpoczynając dbanie o stopy? Początkowo pielęgnowanie stóp można rozpocząć od przyjemnej kąpieli stóp.

Sól do kąpieli może być rozwiązaniem na problemy związane z nadmiernym poceniem się stóp, co więcej sól ma nie tylko działanie czyszczące, ale także zabija zarazki. Stosowana regularnie przez kilka tygodni, co 2-3 dni sprawia, że skóra staje się ładniejsza i bardziej elastyczna. Gorące kąpiele stóp z solą znane są z działania zmiękczającego naskórek, który umożliwia jego skuteczniejsze złuszczanie.

Dbanie o zdrowe stopy – co oprócz kąpieli?

Peeling, zwany również zabiegiem peelingującym, usuwa wierzchnią warstwę skóry stóp. Jest to zabieg, który zazwyczaj wykonuje się po uprzedniej gorącej kąpieli. Dlaczego warto stosować peeling do stóp? Wyrafinowane, delikatne substancje zawarte w środkach peelingujących wygładzają powierzchnię skóry. Taki środek zawiera np. kryształki soli, składniki pozyskane z owoców i minerały, przydatne w regeneracji i powstawaniu nowego, zdrowego naskórka.

Oprócz złuszczania wierzchniej warstwy skóry, peeling wspomaga również krążenie krwi. Po zastosowaniu skóra jest niezwykle miękka i lśniąca. Produkt nie powinien być jednak zbyt gruboziarnisty, aby nadmiernie nie podrażniał skóry. Aby peeling działał jak najskuteczniej, należy wmasowywać go na powierzchni całej stopy, aż do kostek. Martwe komórki są w ten sposób delikatnie usuwane, a twarda skóra na podeszwach jest lekko piaskowana. Jeśli skóra złuszczana jest regularnie, ryzyko powstania modzeli, przebarwień i opuchnięć drastycznie spada.

Po przeprowadzonym zabiegu peelingu profilaktycznie zalecane jest użycie kremu. Krem musi zostać dopasowany do danego stanu skóry stóp, dzięki temu jego działanie będzie z całą pewnością odczuwalne. Jeśli stopy są bardzo suche, krem musi być wzbogacony o molekuły o silnej mocy naprawczej, takie jak gliceryna czy alantoina.

Wskazówki dotyczące higieny stóp

W przeciwieństwie do paznokci u rąk, paznokcie u nóg powinny być przycięte prosto, aby nie wrastały w krawędzie skóry. Najlepiej używać obcinacza do paznokci i zaokrąglić rogi pilniczkiem. Stosując kremy do stóp, dobrym pomysłem jest nałożenie ich także na paznokcie, które dzięki temu zyskają na sile. Kremy, peelingi i sole do kąpieli o jakościowym składzie można odnaleźć w ofercie sklepu kosmetycznego sklep.vanilla.rzeszow.pl.

Oprócz tego należy codziennie zakładać świeże skarpetki, najlepiej z bawełny lub innych naturalnych włókien. Unikać butów, które są zbyt ciasne lub ocierające się, aby w pierwszej kolejności nie pojawiły się odciski lub pęcherze. Latem należy jak najczęściej chodzić boso na łonie natury. Spacer po piaszczystej plaży lub brzegiem rzeki ma działanie masujące na stopy i sprzyja mobilności. Dzięki prostym środkom i właściwej pielęgnacji stopy pozostaną zdrowe i estetyczne, znacznie poprawiając nie tylko komfort osobisty, lecz także ogólny stan zdrowia.

Leave a Reply

Your email address will not be published.